Ing. Tomáš Vaverčák,
horský vodca UIAGM    
tel. +421 902 552 688
 
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno

Narodil som sa v Poprade a celú svoju mladosť som prežil v malej dedinke pod Vysokými Tatrami v Novej Lesnej. Trvale bydlisko na ulici nazvanej po legendárnom horskom vodcovi Jánovi Stillovi sa mi stalo osudným. Otec ako vášnivý lyžiar, horolezec a dobrovoľný člen horskej služby ma od malička viedol k horským športom. Najväčšiu slabosť mal pre pretekové lyžovanie a tak sme s bráchom od troch rokov stáli na lyžiach a v piatich sme už válili v Lomnickom sedle. Bez lyží som si nevedel predstaviť ani jeden víkend. Po príchode na VŠ som privoňal k športovému lezeniu na umelej stene, čoho výsledkom bolo mnoho ťažkých športových ciest a športových prelezov, najmä vo Vysokých Tatrách. Medzi zaujímavé patrí cesta Ďurana-Pochylý v Galérií Ganku alebo Diretissima na Cimu Grande. Podarilo sa nám aj zopár hodnotných prvovýstupov. Z kopcov ma nikdy nevyhnala ani tuhá zima a stále si ju rád vychutnávam na ľadoch, či pri mixovom lezení. Široké lyže boli to jediné, čo ma dokázalo odtrhnúť od lezenia a tak momentálne kraľuje mojím záľubám freeride a skialp.

Prečo som sa stal vodcom ?

Ako chlapec vyrastajúci v horách, s vášňou pre šport no zároveň citom k prírode, obklopený horskými profesionálmi, zo mňa nemohlo vyrásť nič iné.

Proste milujem hory a milujem športy, ktoré sa s nimi spájajú. Profesia horského vodcu odzrkadľuje moju životnú filozofiu. Cennejšie ako výkon sú pre mňa zážitky.

Preto som sa rozhodol o nich podeliť a stať sa horským vodcom UIAGM. Je to pre mňa jedinečná príležitosť tráviť čas v horách, stretávať ľudí rovnakých záľub a posúvať sa ďalej.

Vzdelanie

1995 – 1999 SPŠ Elektrotechnická Poprad

1999 – 2005 VŠ TU Košice, Fakulta Elektrotechniky a informatiky

2009 – 2011 Kurz horského vodcu UIAGM

Koníčky

Freeride, skialp, športové lyžovanie, lezenie všetkého druhu

Ďalšie odborné predpoklady

Inštruktor horolezectva, tréner lyžovania triedy C

Jazyková vybavenosť

Angličtina

A prečo ja a HUDYsport ?

Asi každý kto má vzťah k prírode, túži robiť niečo, čím má k nej bližšie.

Preto som sa rozhodol otvoriť predajňu HUDY v Košiciach – www.outdoormania.sk

Tak, ako je pri športe dôležité veriť sám sebe, je dôležité veriť aj svojmu vybaveniu.

A ja mu verím…